YAZI İLE DEĞİŞTİRMEK

Yazı ile Değiştirmek

Bu çağda yazı yazmanın önemi var mı? Hemen alışılmış bir üslupla tarihe not düşmek için gereklidir denir. Tarihe tanıklık etmek için yazı önemlidir de  denebilir. Tanıklık değerli midir? Evet gerçeğin açığa çıkması için gereklidir ve değerlidir. Ancak yazının işlevi sadece bu söylenenler midir?

Gerçeğin oluşması yazı ile mümkün müdür? Tarihin oluşması için de yazı gerekli olabilir mi?

Aslında tarih yazı ile değişir. Tarih yazılardan  oluşabilir.Yazı düşüncenin de eylemin de destansı kaynağıdır, düşüncenin haykıran ifadesidir. Eylemin yangınıdır. Yazı kendi başına dönüştürücüdür, devrimcidir, reformcudur, karşı devrimcidir, bazen yazılar yalancıdır, propaganda amacı barındırır. Gerçeğin ters yüz edilmesidir bazen.

Ama yazı her zaman harekettir. Harekete tanıklık ettiği gibi, hareketi inşa eder, oluşturur. Bu nedenle tanıklıktan ya da not düşmekten çok daha önemlidir. Kapsamlıdır. Hayatı anlatır, hayatı değiştirir. O nedenle  yazı yazan tehlikelidir, ya çok sevilir ya da nefret edilir, ama kayıtsız kalınamaz. Çünkü yazı yazan salt tanık değildir, bazen iddia eden, bazen hüküm kurandır.

Yazmak hiçlikten vazgeçiştir, hiçliği anlatırken her şey yazılabilir.  Yazı duygudur, insanlıktır, barbarlıktır, linçtir, hainliktir, kahramanlıktır. Yazı kabullenmemektir.

HAYATI DEĞERLİ KILMAKTIR, HAYATI DÖNÜŞTÜRMEKTİR.

Yazı sevdadır, sevdayı da yazar. Der ki yazıda;ey sevdalı karşındakini gerçekten sevmek istiyorsan, aşkı arıyorsan insanlığı da seveceksin, o kıyıda, köşede tükenen insanlık için  sözün de, mücadelen de olacak, adaleti arayacaksın, işte bu sevda aşkı yaratır, bu sevda yazılır, aksi kabartılmış bencilliktir, yazılacak bir değeri de çoğu zaman yoktur.

Yazı ile sevda anlatılabilir.

Yazı ile hayat anlatılır, anlatırken hayatı da yeniden anlarsın.

Yazı ile dünya değiştirilir…

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünde Yüksek Lisans çalışması yaptı. Avukat.

Yorum yap:

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.