Yükselen Umutsuzluk, Dirilmek ve Hazar

Yükselen Umutsuzluk, Dirilmek ve Hazar

Bahar havası yok yaşadığın topraklarda, belirgin bir şiddet sarmalında başlayan korku, seni ülkende suskun olmaya mı hazırlıyor, konuşan yanar mı?

Yangında yanarsın da yeniden dirilir misin, yanarsın da aşk için mi yanarsın, toprak söndürür mü yangınını.

Kuraklık yanmadan sonra başlar, toprak konuşmak istemez, aşk yalnızdır, anlamsız geri gelmiştir, saçmanın ve bulantının titreşimlerini yeniden içinde hissetmeye başlarsın, bildiğin kavramları yeniden tartarsın, doğrudur, doğrudur da, böyle de kalacaklar. Mayakovski’nin kesik bir kolun yalnızlığı dizesi aklına gelir.

Kuyuya inersin.

Yanmak istersin, bu defa ateş yoktur.

Bu mudur varoluş anların, bu anlar tükeniş şölenine döner, tam bir şölendir.

Yağmalanırsın.

Yaşa, yan, tüken.

Bazen yakmak istersin boşluğu, durursun, diriliş bu mu dersin.

Bilirsin dirilmek yok, canın yeniden Marx okumak ister, okursun cümleleri. Tarih felsefesinden teorik sonuca giden Marx karşında, suçu yoktur onun, bilirsin Kapitalizm var oldukça sosyalizm geri gelecektir, Marx beklemektedir.

Bir tuhaf bereketsizlik toprakta. Sürekli mekân ve sonuçları değiştirsin ve hep özlersin, düşüncelerini, kaybettiğin şiirlerini, aramadığın şiirlerini…

Yol bitmiştir. Tekrar parçalanmaya başlarsın, her parçanı her yere dağıtırsın, bakışlarını korursun, bakarsın, sonsuz acıya doğru bakarsın.

Oscar Wilde’ın yoksulluğu ilahi karardır, değişmez diye yazmasını hatırlarsın, sürekli hatırlarsın, anlarsın ki bakışların hayata bakmaya devam etmektedir. Yoksulluk kader olamaz dersin.

Kendi kendine yaptığın linçi sona erdirirsin, parçalarını yeniden toplarsın, Hazar’dan gelen senin için özeldir, bak ona Hazar’lı.

Hazar hayattır.

Kıvılcım kolayca benlikteki kum fırtınasını durdurur. İlk ışık gibidir kıvılcım. Matem sona erer, istemediğin kırık mücadelene başlamak için kımıldarsın. Hazar’a bakarsın… O kayıp Hazar’a.
Hazar parçan özelikle ölümsüzdür.

Ama bilirsin ki dirilmek istemiyorsun.

Aslında yaşarken hiçbir zaman umudunu ve heyecanını saklamadın ki

Hazar’da dolaşıyordun, Hazar’la birlikte kayboldun.

Döneceğin fısıldanmakta…

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünde Yüksek Lisans çalışması yaptı. Avukat.

Yorum yap:

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.